Dušan Jurkovič – poeta drewna

Básník dřeva - tak nazywają Dušana Jurkoviča po czeskiej stronie granicy. Warto bliżej poznać dzieła tego architekta, bo nie dość, że są wyjątkowe, to jeszcze dzieli nas od nich tylko kilka kilometrów!


Ten słowacki architekt i etnograf, działający na przełomie XIX i XX w., stworzył oryginalny styl inspirowany budownictwem ludowym i secesją. Dla Słowaków i Czechów jest tym, kim dla nas Witkiewicz - twórca stylu zakopiańskiego. Jurkovič nadał budownictwu ludowemu nową szatę, umiejętnie łącząc lokalne tradycje z ówczesnymi trendami. Ten wszechstronny artysta stworzył ponadczasową architekturę - jego liczne obiekty na trwałe wpisały się w krajobraz i są charakterystycznymi punktami na mapach miłośników zabytkowej architektury (i nie tylko).


Dzieła Jurkoviča możemy znaleźć na terenie Słowacji, Republiki Czeskiej i Polski (!). Tworzył obiekty z perfekcyjnie dopracowanym detalem i doskonale wpisujące sie w krajobraz, jak schroniska górskie, prywatne wille, cmentarze wojenne i wiele innych.


Dusan Jurkovic

Restauracja turystyczna w Piekle (Nowe Miasto nad Metują)

W sąsiedztwie Kudowy-Zdroju, w regionie Kladské pomezí (Pogranicze Kłodzkie), możemy odnaleźć kilka bajkowych kreacji tego architekta. Na początek (bo o Jurkoviču planujemy pisać tutaj dużo) zachęcamy do odwiedzenia miejsca o nazwie Peklo (Piekło), położonego niedaleko Nowego Miasta nad Metują. Znajduje się tam dawny młyn, który w latach 1908-1910 został przebudowany przez Jurkoviča na restaurację dla turystów. A kilka kilometrów dalej w Dobrošovie, który jest częścią Nachodu, znajduje się urokliwe górskie schronisko Jiráskova Chata wybudowane w latach 1921-1924. Charakterystyczna sylweta schroniska jest rozpoznawalna z daleka. Warto wspiąć się na wieżę i rozejrzeć dookoła.


Dla Dušana Jurkoviča warto trafić do samego Piekła!


Dusan Jurkovic Jiraskova Chata

Schronisko Jiráskova Chata w Dobrošovie

Peklo

Restauracja turystyczna w Piekle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *