Broumovska grupa kościołów

Sklepienie kościoła św. Piotra i Pawła w Broumovie

Każdego roku czekamy na podróże do magicznego regionu Broumovsko, miejsca bogatego w zabytki i malowniczo położonego wśród pagórków. Znajdziemy tam liczne kościoły, kapliczki i drogi krzyżowe - wszystkie pięknie osadzone w krajobrazie. Jednym ze skarbów tego obszaru jest grupa kościołów barokowych Ziemi Broumovskiej. Zachwycające, zapierające dech w piersiach dzieła barokowej architektury zasłużenie są nazywane perłami tego regionu. Większość z nich została zaprojektowana przez Krzysztofa Dientzenhofera i jego syna Kiliana Ignacego w pierwszej połowie XVIII w.  Kościoły nie są często otwierane dla zwiedzających, ale warto czekać na taką okazję, bo wrażenia są niezapomniane.


Kościoły były przez długi czas nieużytkowane, ale nie porzucone. Na szczęście nikomu nie przyszło do głowy dewastować tych budynków, dlatego część z nich można podziwiać z oryginalnym wyposażeniem. Czas jednak zdziałał swoje i obiekty te wymagają remontu i konserwacji. Każdego roku widać postępy prac (głównie wymiana pokryć dachowych). Remonty są finansowane ze środków europejskich i lokalnych inicjatyw. W ostatnie wakacje kościoły były otwarte do zwiedzania i odbywały się w nich koncerty muzyki klasycznej. Szczególnie miło wspominamy wizytę w kościele w Martínkovicach. Uznawany jest za jeden z najcenniejszych i najbardziej interesujących kościołów wczesnobarokowych w Czechach (powstał w latach 1692-1698 według projektu Martina Alliusa) i jest przykładem architektury wczesnego baroku pochodzenia północnowłoskiego. Opiekunowie tego miejsca są niezwykle gościnni i oprowadzają po kościele z pełnym zaangażowaniem. Zresztą, każde z tych miejsc jest na swój sposób wyjątkowe i warte odkrycia. Na wieży kościoła w Vernéřovicach znajduje się zegar słoneczny, przy kościele św. Anny w Vižňovie niewielki geopark.  Warto, też zerknąć na cmentarze otaczające świątynie - jest to swoista historia regionu w nagrobkach zapisana.


Bardzo kibicujemy kościołom Broumovska, aby wróciły do swojej dawnej świetności (chociaż nawet w tym stanie prezentują się niezwykle okazale).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *